ترم تای چیست؟ کوچکترین پرنده‌ی شکاری ایران

ترم تای چیست؟ کوچکترین پرنده‌ی شکاری ایران
در این پست می‌خوانید:

لغت نامه دهخدا:

ترمتای پرنده ای است شکاری به مقدار پیغو از جنس سیاه چشم

فرهنگ عمید:

پرنده ای شکاری از نوع بازهای سیاه چشم که پرهایش به رنگ زرد و دارای لکه های سیاه و سفید است.

دانشنامه عمومی:

تُرُمتای یا ترم تای به نام علمی: (Falco columbarius)

گونه کوچکی از شاهین در تیرهٔ شاهینیان است که ۳–۹ زیرگونه دارد. این پرنده در نواحی نزدیک به قطب شمال تخم گذاری می کند و در زمستان به نواحی گرمسیری و زیر گرمسیری مهاجرت می کند. ترمتای در ایران نیز یافت می شود.

ترمتای ۲۴ تا ۳۳ سانتی متر طول دارد و فاصلهٔ بال هایش ۵۰ تا ۶۷ سانتی متر است. در قیاس با دیگر شاهین های کوچک تنومندتر است. میانگین وزن نرها ۱۶۵ گرم و ماده ها ۲۳۰ گرم است.

دانشنامه آزاد فارسی:

تُرُمْتای شاهین کوچک اروپا، آسیا، و امریکای شمالی. در امریکا به شاهین کبوتری موسوم است. پرندۀ نر ۲۶ سانتی متر طول دارد و سطح پشتی آن به رنگ آبی خاکستری، و سطح شکمی اش پوشیده از نوارهای قهوه ای مایل به قرمز است. پرندۀ ماده ۳۲ سانتی متر طول دارد. سطح پشتی اش قهوه ای تیره و سطح شکمی اش روشن تر و دارای نوار است. ترمتای هنگام شکار نسبتاً آرام و در ارتفاع کم پرواز می کند و سریعاً شکار خود را، که معمولاً پرندگان کوچک است، می گیرد.

گونۀ Falco columbarius)) در راستۀ شاهین سانان قرار دارد. این پرنده عمدتاً در صخره ها و نواحی باتلاقی یافت می شود. در نواحی باتلاقی، معمولاً در شیب بین خلنگ ها لانه سازی می کند، ولی در نواحی دیگر خانه اش را روی برآمدگی صخره ها می سازد. تخم ترمتای سفید مایل به آبی و دارای خال های قهوه ای است. ترمتای چهار یا پنج تخم می گذارد.

در ایران از خانوادۀ شاهین یازده گونۀ مختلف وجود دارد که عبارتند از: (دلیجه، ترمتای، لیل، لاچین، بالابان، بحری، و شاهین)

بعضی از انواع این پرندگان، از جمله بحری، بالابان، و شاهین، در کشورهای جنوبی خلیج فارس بازار خوبی دارند، اما شکار این جانور ثروت ملی را تهدید می کند.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید